15 Nisan 2015 Çarşamba

Evlilik Hazırlıkları- Mekan Seçimi


Uzunca bir süre erkek arkadaşı olanların bolca maruz kaldıkları sorudur: Nişan ne zaman? İşte bu zincirin birinci halkasıdır. Devamında düğün ne zaman, çocuk ne zaman, ikinci çocuk ne zaman? Hayatınızı sanki siz değil de çevrenizdeki insanlar şekillendiriyormuş hissiyatına kapılırsınız çoğu zaman.

Ben de erkek arkadaşımla dördüncü seneyi bitirdikten sonra artık ikinci level olan düğün ne zaman mertebesine ulaşmış bulunmaktayım. Ve işin uygulama kısmında önce şuan plan kısmı aşamasındayız. Ben de bizim gibi aynı telaşelerden muzdarip arkadaşlara tavsiyeler niteliğinde bu süreçteki yaşadıklarımızı dile getirmek istedim.

İşin en önemli kısmı düğün salonu kiralamak şüphesiz. Ben de ilk yazımda düğün mekanı seçerken nelere dikkat edilmeli kendi tecrübelerimden çıkarak yardımcı olmaya çalışacağım. Bu aşamada birçok seçenek mevcut. Kapalı düğün salonları, açık teras & balkon düğün salonları, kır düğün salonları, havuz başı düğün salonları, otel düğün salonları, tekne düğün salonları... İlk olarak mevsim, hayaller ve şartlara göre hangisini istediğimize karar vermeniz gerekiyor. Biz düğün tarihi olarak sonbahar başlangıcı düşündüğümüzden tercihimizi kır düğün salonundan yana kullandık. Açık mekan seçeneklerinde hava şartlarına bağlı olarak bir kapalı mekanın da yedek bulunmasına dikkat edin. Ayrıca elektiriğin gitmesi gibi durumlarda trafo seçeneğini bulunması da önemli. Hele ki geçtiğimiz haftalardaki uzun elektirik kesintisi olayından sonra trafo hayat kurtarıcı bir detay. İkinci verilecek karar ise yemekli, yemeksiz ve kokteyl seçenekleri. Bizim şehir dışından çok misafirimiz olacağından yemekli seçeneği bize daha cazip geldi. Diğer yanda düğününüz genç ağırlıklı olacaksa kokteyl düğünler iyi bir alternatif. Eğer yaşı ileri kişi sayınız fazlaysa kokteyl düzeni konuklar için yorucu olabilir.

Düğün salonunda genel hatları tamamladıktan sonra geriye içerik kalıyor. Şayet düğün yemekli ise ordövr tabağı, yemeklerin içeriği, alkol verilecek mi işte tüm bunlarla ayrıntılı ilgilenmeniz gerekiyor. Ayrıca tatlı yerine pasta mı verilecek onu da muhakkak konuşmalısınız. Burada dikkat edilecek noktalar; yemekleri önceden giderek tatmanız, ordövr tabağındaki sunumların konserve değil de günlük ve taze olmaları, pastanın nasıl olacağı...

Düğünde diğer önemli olan şeylerden biri de orkestra. Düğün geceniz de bay ya da bayan mı solist yer alacak, kaç adet enstrüman ve hangi enstrümanlar yer alacak önceden öğrenmekte yarar var. Diğer yanda geceniz çıkacak grubu sizden önce başka bir düğünde gidip dinleyerek bilgi sahibi de olabilirsiniz. Ya da mekan sahibinde önceki düğünlerden kayıt varsa oradan da kaydı incelemek isteyebilirsiniz. Diğer yanda geceniz çıkacak grubun ya da sanatçının repertuvarı ve yabancı müzik çalıp çalmadığını da muhakkak öğrenin.  İlk çıkış ve dans şarkılarının seçimi de çok önemli. Şayet canlı değil de sevdiğiniz sanatçının şarkıcı ile çıkış yapıp, dans edecekseniz önceden flash bellek veya cd de getirdiğiniz şarkının çalınabilirliğini muhakkak kontrol edin. Edin ki o gece çalmamazlık etmesin ya da şarkı ortasında garip bir süprizle karşılaşmayın. Farklılık yaratmayı seviyorsanız düğünden önce tango, vals, rumba, cha cha kurslarına giderek o gece hiç unutulmayacak bir dansla imzanızı atabilirsiniz.

Diğer önemli detaysa tabii ki süsleme. Sandalyelerin ve masaların süslemeleri ve renkleri nasıl olacak? Tül mü giydirilecek yoksa kuşaklarla mı sandalyeler süslenecek. Sandalyeler plastik mi lake mi yoksa demir mi? Şayet mekanda istediğiniz türde sandalye yoksa belli bir meblağ karşılığı kiralama imkanı sunuluyor mu? Bunları sakın es geçmeyin. Masalarda şamdan olacak mı, tabak altlarında supla kullanılacak mı mutlaka sorun. Mekan sahibi esnek ve size de yaratıcılığınız kullanma imkanı tanıyorsa siz de mekana basit ama güzel dokunuşlarla farklılık katabilirsiniz. Bu aşamada Pinterest bence en büyük ilham kaynaklarınızdan biri olacak. Diğer yanda nikah masasında mı nikah kıyılacak yoksa kilise tarzı denilen ayakta bir düzenle mi nikah kıyılacak onları da öğrenmelisiniz.

İleriki yıllarda düğünü hatırlamanızı yarayacak fotoğraf ve düğün videolarının çekimi de oldukça önemli. Fotoğraflar kaç poz olacak, dijital halleri size verilecek mi mutlaka sorun. Diğer yanda düğün videonuzun görüntü kalitesini de öğrenin.

Nikah şekeri ve diğer ayrıntılar ise işin diğer eğlenceli noktaları. Instagram'da ve diğer sosyal medya platformlarında nikah, düğün ve kına geceleri için birbirinden farklı alternatifler sunan çeşitli kişi ve markalar mevcut. Dilerseniz oralardan yararlanabilirsiniz. Daha uygun fiyata ve size has bir hediye olsun istiyorsanız ise toptancılardan malzemelerini alıp kendi ellerinizde misafirlerinize hediyelerini hazırlayabilirsiniz. Nikah şekerinden farklı olarak mum, sabun, anahtarlık, heykelcik gibi birçok farklı hediye seçeneklerini de düşünebilirsiniz.

Kendi açımdan bakarsam tüm bu ayrıntıları toplamda ondan fazla mekan gezerek elde ettim diyebilirim. Bu kadar tecrübe edinmişken de paylaşmamak olmazdı tabii. İzmir'de düğün.com sitesinin de oldukça yardımını gördüm. Gezdiğimiz hemen hemen tüm mekanları oradan buldum diyebilirim. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Size de bu aşamada bol şans dilerim. Bir dahaki evlilik hazırlığı yazımda gelinlik seçiminden bahsedeceğim. Takibimde kalın. Mutlu kalın.13 kişi ahkam kesmiş:

Reyhan Ateş dedi ki...

Ben şuan ilk leveli atlamaya çalıştığım için, çokta zorlu bir süreç olduğunu farkına vardım. Hele düğün, daha büyük birşey herşey dört dörtlük olsun isteriz. Gözümüzü korkutmaz inşallah bu tür yol gösterici yazılar çok işime yarıyacak! sana da kolaylıklar ve bol sabırlı zamanlar diliyorum canım. İnşallah gönlünce olur herşey.

Hüzün Sarisi dedi ki...

Neyse ki bu telaşların hepsini çok uzun zaman önce atlattım. Şimdi sıra kardeşlerim ve çocuklarımda:)

minik mini dedi ki...

ufukta evlilik ışığı yok,bir gün olursa bunlar kulağıma küpe olsun :)

Little Fabien dedi ki...

evlenip çocuğu olmayanların kader sorusu "çocuk ne zaman" dan saygılar:)

Adsız dedi ki...

Tavsiyelerin için çok teşekkürler :)

Adsız dedi ki...

biz çok sonraki sorulardayız şu an :) yazı için teşekkürler

Kızsal Şeyler dedi ki...

bir eş adayı bulursam dönüp tekrar yazını okuyacağım :) teşekkürler ♥

nahide zereyak dedi ki...

Çok zor bir sürek düğün hazırlığı.. Ve sırası bozulmadan sorulan sorular.. nesiller boyu bu soruları soranlar yılmadı, yılmayacak...)

Kendi Mutfağında Şef dedi ki...

Sizlere kolay gelsin. Kızım evlendiği için o yazdığınız koşturmacaları biz atlattık.Darısı sizin başınıza. Sevgiler...))

Filiz Catalkaya Orhan dedi ki...

Evlenecekler icin bilgiler super..

Emine dedi ki...

levelleri atlamak istiyorum ama bilin bakalım ne eksik? hahahah :) evet bende ilk levele geçtiğimde bu yazıyı tekrar okuyacağım :)

kolay yemek tarifleri dedi ki...

güzel bir paylaşım ama evlilik hayatta bir kere olacak şeylerden her şey en ince ayrıntısına göre düşünülmeli ve planlanmalı o nedenle hiç bir şey insanın içinde kalmamalı değil mi,sevgiler

merve karatuluk dedi ki...

blogunuza bayıldım,çok hoş gerçekten emeğinize sağlık.düğün hazırlıkları sırasında çok yardımınız dokunacak sanırım :) ben de beklerim en kısa zamanda,sevgiler... https://catikatindannotlarr.blogspot.com/