17 Mayıs 2013 Cuma

Mezuniyet Sonrası Dedikodular

Mezun olduktan sonra en büyük merak konusudur kimin neler yaptığı? Kim ne işe girmiş, kim yüksek lisans yapıyormuş, kim şehir/ülke değiştirmiş, kim nişanlanmış, kim ayrılmış, kim askere gitmiş, kim evlenmiş?

Muhabbetler edilir, dedikodu kazanı kaynar.

Hızla değişen medeni hal meselesi muhabbette önemlidir mesela. İşin en ilginç kısmı ise ilerde evde turşu vazifesi göreceğine adınız gibi emin olduğunuz tiplerin okul biter bitmez evlenmesidir. Ya da nişanlanması... Diğer  şaşırtan durum ise muhtemelen doğuştan nişanlı olduğunu düşünmeye başladığınız ve kesin evlenir gözüyle baktığınız arkadaşınızın nişanlısından ayrıldığı haberidir.

Diğer muhabbet konusu ise iş bulma mevzudur. Mesela iş bulma konusunda ağzınızı açık bırakan tipler vardır. İki kelimeyi bir araya getiremeyen, umutsuz vakka denen tipler girilmez denen üst düzey yerlerde işe girmişlerdir. Eğitim hayatı boyunca hocalardan köşe bucak kaçan çocuk öğretim görevlisi olma yolundadır. Bir de okulu dereceyle bitiren mezun olur olmaz kesin iyi bir yere kapağı atacak gözüyle baktığınız diğer arkadaşlarınız vardır. Aldığı derece arkadaşlarınızın bir işe yaramamış aksine evimin kadını çocuklarımın anası çaresizliğiyle zengin koca bekler olmuşlardır. Belki de hayatın bu kadar fazla çelişki barındırdığını ilk kez bu zamanlarda anlamaya başlarsınız.

Bizim de iki gün önce aynen böyle oldu. Aylar sonra bir araya gelinen arkadaşlarla beklenmeyen kişilerin Facebook'taki nikah fotoğraflarına bakarken bulduk kendimizi. Ardından hiç beklemeyeceğimiz suratle askere giden arkadaşların muhabbetini yaptık. Ardındansa ayrılanların, işe girenlerin (bu kısımda pek insan yok), acı acına çalışanların, azimle hala okuyanların.

Aradan kısa süre geçse de kiminin hayatı hızla ilerlemiş, bazıları ise bir yerlere savrulmuş... Biz ise mütavazi devam eden yaşamlarımızla tüm bu olanları karşıdan izliyorduk.

Şimdilik...
5 kişi ahkam kesmiş:

Müjde dedi ki...

cok guzel anlatmissiniz bir donemi..az once instagrama bi baktim, beyaz muhabbet kuslari :)) kalp kalp bir de :)))
http://underthestarsandsun.blogspot.com/

Leah dedi ki...

Ayşa, hayatımızın aynı döneminde aynı şeyleri yaşıyoruz. Hayatlar, şehirler farklı ama yaşananlar aynı.

Unknown dedi ki...

Tamda bugün bunun muhabbetini yapmışken denk gelme diye buna derim ben :D :D

http://theclumsywriter.blogspot.com/

Lezzet Senfonisi dedi ki...

:))) Eğlenceli bir yazı diliniz ve uslübunuz var sevdim.

seldanın mutfak defteri dedi ki...

Merhabalar,
Bloğunu çok beğendim ve takibe aldım banada beklerim.Sevgilerimle,