5 Kasım 2013 Salı

Human Body Exhibition'ın Ardından


İzmir'de yaşayanlar bilirler. Her ne kadar büyük şehirlerin içinde yer alsa da kültürel etkinlik açısından bir İstanbul'la karşılaştırılamaz İzmir. Tiyatro,sergi ve konserler sıklıkla gerçekleşmez. Gelen tiyatro oyunu, konser ve benzeri etkinliklerin biletleri de çok çok önceden tükenir. Bilet bulmak epey sıkıntıdır, gitmek isteyenler için. Bilet konusunda en dakikler emeklilerdir. Ondandır ki İzmir'de tiyatro, konser,opera gibi etkinliklerde ağırlıklı olarak elli yaş üstü insanların çoğunluğu dikkat çeker. Muhtemelen bunda bol olan boş vakitlerini değerlendirme, kalan ömrü daha kaliteli/verimli geçirmeye karar verme fikri hakimdir.

Konuyu fazla dağıtmadan geçtiğimiz günlerde İzmir'e gelen ve halen büyük ilgi görmeye devam eden Human Body Exhibition sergisinden bahsedeyim. Ben de bu sergiyi önce arkadaş çevremden, ardından kurstaki hocaların birinden duymuştum. Kime sorsam, gitmemi tavsiye ediyordu. Serginin konusu insan anatomisi idi. Sergiyi ilginç kılan ise sergide yer alan organ, doku, kas, iskeletlerin tamamen gerçek bir insana ait olması. 

Serginin aslen Çin'den gelmesi de ayağımıza kadar gelmişler, gidip görmek lazım algısını da beraberinde getirmişti. Tam o esnada blog yazarlarının sergiye ücretsiz katılım gerçekleştirebileceklerini de duyunca dedim bu fırsat kaçmaz! Teoride insan anatomisinden bahseden Biyolog/ Biyoloji öğretmeni bir baba ve her gün uygulamada organlarla içli dışlı olan Ameliyathane hemşiresi bir annenin kızı olarak benim bu sergiye katılmam boynumun borcu gibi bir şeydi.

Ve dün nihayet katılım gerçekleştirdim. Ve iyi ki de gelmişim dedim. İzin verilen bölümler içerisinde birçok fotoğraf bile çekme fırsatım oldu.

Kısaca bilgi vermem gerekirse; toplamda ikiyüzden fazla insan dokusu örneğini inceleme fırsatını Human Body Exhibition sayesinde yakalıyorsun. İskelet, Kaslar, Sinir Sistemi, Sindirim Sistemi, Boşaltım ve Üreme Sistemleri gibi birçok bölümün içinde yer aldığı toplam dokuz bölümden oluşan sergi, insan vücudu mucizesini görsel ve gerçek örnekleriyle birebir görme imkanını sunuyor. Benim ilgimi en çok çekenler; kalp, beyin (inme inen), damarlar, kaslar, cenin, kadın rahmi ve ruhen olmasa da bedenen karşımda organlarıyla duran iskeletler oldu. Kadavraların tümü Çinli olduğundan çekik gözleri, minyon el, ayak ve boyları ile bizi izliyor gibiydiler. Sergi rehberleri ise tıpta okuyan genç arkadaşlardı. Bir şey merak ettiğinizde hemen sorabiliyor, cevabını anında alabiliyorsun. Benim merak ettiğim konu ise muhafaza oldu. Plastinasyon tekniği adı verilen ve işlenmiş, sertleştirilmiş sıvı silikon ile gerçekleştirilen işlem sayesinde cansız bedenler ilk günkü gibi karşımızda durabiliyormuş. (mumyalama gibi de bir nevi.) 

Sergide bir de kansere yakalanmış organ örnekleri bulunuyor. Göğüs kanseri, mide kanseri, akciğer kanseri ve diğer kansere yakalanan organlar... Hatta sigara içen birine ait olan akciğer organın yanına plastikten 'Sigara Bırakma' kutusu bulunuyor. Sergiye gelenlerin gönüllü olarak bir daha sigara içmeyeceklerine söz vermesi ve yanındaki sigara paketini buruşturup kutuya atması isteniyordu. Ama bizim güzelim insanlarımız sigara paketi dışında Olips ve sakız kutuları, çiğnenmiş sakızlar, fişler gibi üzerinde ve çantasında barındırdığı tüm çöpleri atmıştı kutuya. Trajikomikti. Başka milletlerde böylesi var mıdır, bilemedim.

Çekebildiğim sergi fotoğraflarını  ise herkese açık olmak üzere Facebook albümümden topladım. İzmir ve yakınlarında yaşayan herkese sergiye gitmelerini şiddetle tavsiye ediyorum. Sergi 17 Kasım tarihine kadar İzmir Fuar- Kültürpark- Atlas Pavyon'da.

4 kişi ahkam kesmiş:

oma dedi ki...

yorum almanın ne kadar degerli oldugunu bildigim icin yazını okuyunca direk olarak yorum yazmam gerektigini dusundum...

ismini değiştirmişler sanırım ama aynı sergiyi bende ıstanbulda izleme şansı bulmustum. cok etkilenmiştim.. blogumda etkinlikler (ilginc) etkinlikler hakkında yazıyorum eger sende ilginc bir etkinlik oldugunu dusundugun bir konu olursa her zaman yazar olarak blogumda yazı yazabilirsin.. ;)

ornek: ankara'daki body works etkinliği
http://omactivities.blogspot.com/2013/01/ankara-body-world-sergisi-kentpark-2013.html


selamlar
blogunda basarılar ;)

darkolivee dedi ki...

Bayram tatilinde İzmir'e geldiğimde otogarda görmüştüm bir afişini
çok ilgimizi çekmişti oğlumla önünde durup bayaa inceledik
keşke gidebilseydik
olaya bakk kaslarımızı sinirlerimizi boşaltım sistemimizi bile çinlilerden öğreniyoruz :)

Aner dedi ki...

Cook guzel bir yazi olmus cok bilgilendirici. Keske Izmirde olsaydimda takip edebilseydim. Blogunu acikcasi bir iki dakika once oylesine gezerken kesfettim iyikide kesfetmisim. Hemen takibe aldim. Enteresan fakat kesinlikle etkileyici bir yazim tarzin var cok begendim :)
Daha guzel paylasimlarla gorusmek uzere.
Sevgilerle :)

bee bakarmısınız dedi ki...

İstanbul'da sergilendiği sırada her seferinde bugün, yarın deyip gitmeye niyetlendiğim ama her seferinde de önüme bir engel çıkıp gidemediğim sergiyle ilgili post'unuzu okuyunca açıkçası kendim gitmiş gibi sevindirik oldum. Görselleri bile insanı büyülemeye yetiyor ki, birebir gidip görmek kimbilir ne kadar güzeldir.

Bu arada yolunuz düşerse, İzlenimlerin Derinliği'nden sonra açtığım yeni blogum bee bakarmisiniz'a (htttp://www.beebakarmisiniz.blogspot.com) sizi de beklerim.

Kucak dolusu sevgilerimle...