9 Mayıs 2011 Pazartesi

Face'BOK'sal Aşklar

Artık hemen hemen herkesin facebook hesabı var malumunuz. Aşklar, dostluklar, sevgiler her birşey facebook'ta gözler önünde yaşanmaya başladı. Birde facebook'u deneme tahtası yapanlar var ki, işte bu yazım da onlardan bahsedicem sizlere.


Hesabı açtığı ilk zamanlarda malum kişinin (mutlaka tanıdığınız böyle birileri vardır.) yalnızlık canına tak eder. Akabinde iletilerinde yalnızlığına dair notlar paylaşılmaya başlanır. Hatta olayı abartıp abazanlığa kadar götüren sözler bile yazar. 'İlişki yok' durumu sayfasını süslerken, kişi yeni kısmetlere açıktır artık. Diğer günler bir şeyler vesile olur ve artık hayatına biri girer. İlk günden itibaren 'büyük aşk!' duvar ve yazılarda avaz avaz duyurulur. Benimde artık bir sevgilim var nidaları bu kez süsler sayfaları. İlanı aşklar edilir karşılıklı, beraber çekilmiş fotoğrafların bulunduğu albümler oluşturulur. Bol 'hayırlı olsun'lu yorumlar sarar dört bir tarafı. Aradan bir yada bilemedin iki ay geçer, ayrılınır. 'İlişkisi var' durumu 'ilişkisi yok' la değiştirilir bu kez. İlişkisi var dönemlerindeki bir 'hayırlısı olsun'lu yorumlara tilt olan ve sinsice bu günü bekleyen diğer platonikcanlar ise hemen 'ilişkisi yok' durumunu beğenirler. Hatta bazıları abartıp 'oh iyi olmuş, sana layık değildi zaten' gibi yorumlarla akşamki kına merasiminin sinyallerini verirler. Bu durumda tepki ikiye ayrılır; ya damar paylaşıp, eski sevgiliye dem vurarlar. Ya da 'bekarlık sultanlık' diye etrafa caka satanlar. Bu esnada beraber fotoların yer aldığı albümdeki fotolar tek tek silinir. Ancak bu durumda pek kısa sürmez, kısa bir zaman sonra başkasıyla çıkmaya başlanır. Tahmin edildiği üzere, bu kez yeni sevgiliye ithafen hazırlanan albümler, duvarlara aşklarının büyüklüğüne dair yazılar tekrar facebook'a konur. Konsept aynı, oyuncu farklıdır bir nevi.

Bahsettiğim gibi öyle çok insan var ki ilişkilerini bu şekilde yaşayan. İnsan birine ikinci gün bu kadar büyük aşk! duyarken otuzuncu gün nasıl nefret eder. Ve haftası geçmeden yeni birini hayatına sokar. Anlaması gerçekten zor, buna aşk mı deniyor acaba. O zaman bizim yaşadığımız başka birşey sanırım, eğer bu aşksa.
2 kişi ahkam kesmiş:

Droplet dedi ki...

Çok doğru tespitler..Yazının baslığına bayıldım bu arada!

Profösör dedi ki...

Benim Facebook hesabım yook.. Ohhh ne rahat..