3 Eylül 2013 Salı

İlk Yurtdışı Alışverişim


Daha önceleri internet üzerinden birçok alışveriş yapmıştım. Her ne kadar beden olarak uymama korkusundan dolayı kıyafet, ayakkabı gibi ürünleri alma konusunda cesaret gösteremesem de çanta, cüzdan, kitap gibi daha çok aksesuar ve hobi alanlarında alışverişlerim olmuştu. Ama yurtdışındaki sitelere karşı hep bir önyargım vardı. Kargo, gümrük, en önemlisi de güven meselesinden dolayı.

Geçenlerde ise tüm bu önyargılarımı bir kenara atıp uluslararası bir e-ticaret sitesi olan AliExpress'ten çanta alma cesaretini gösterdim. Tabii bunda aynı siteden daha önce defalarca kez alışveriş yaparak, hiç bir sıkıntı olmadan aldıklarına kavuşan arkadaşımın da büyük bir payı vardı. Neden çanta diye sorarsan, çanta takıntımdan dolayı diyebilirim. Çantalara karşı büyük bir zaafım var. Bir de çanta altmışlar döneminden fırlayıp gelen retro modelinde olunca dayanamadım aldım. Elime ulaşma süresi yurtiçi alışverişlerine benzemedi tabii. Toplamda yirmi günde falan elime ulaştı. Ama ücretsiz kargo olduğundan hiç bir ödeme yapmadan (tabii alırken free shiping ürünlerden seçmen gerekiyor.) ürünü almış olunca beklediğim süre pek de gözümde büyümedi. Çanta her ne kadar Hong Kong'tan gelen Çin üretimi bir ürün alsa da kalite olarak beklentilerimi karşıladı.

Tavsiyem üzerine AliExpress'ten alışveriş yapmayı düşünenlere bazı ipuçları da vermeden olmaz tabii. Ürünü alırken ürün satıcısının güven endeks puanı ve alıcılar tarafından bırakılan yorumlara muhakkak bakın. Yüksek puanlı ve alıcıların memnuniyetini belirtiği ürünlerden almaya çalışın. İşte bu kadar basit.

İleriki planlarımda ise telefon kabı almak var. Türk lirası cinsinden beş-on türk lirası arası Türkiye'de denk gelinmeyen ve orjinal birçok telefon kabı mevcut. Boşuna telefonculara para bayılmaya gerek yok yani. Şimdilik yurtdışı online alışverişimden izlenimlerim bunlar. Başka bildiğiniz siteler varsa tavsiyeleri de almak isterim.

6 kişi ahkam kesmiş:

mervelil dedi ki...

çok güzel bi çanta gule gule kullan canım bende o siteden alışveriş yaptim iyi bi site çok ta uygun fiyatlı:)

Unknown dedi ki...

Ne kadar şık bir canta, cok beğendim. İnternetten kapıda ödeme olmadan alışveriş yapamayan ben, bu yazı ile sayenizde birazcık ısındım internet alışverişine. Cok teşekkür ederim :)

Sevgiler,
Fulya
http://kucukaksoyfulya.blogspot.com/

Unknown dedi ki...

e-bay kullanan arkadaşlarımda olmuştu telefon kabı için yine onunda formatı aynı dikkat edilcek noktalar kısmından ve tabi kargo süresi yurt içi alışverişlerine göre daha uzunca :))

Unknown dedi ki...

ay bayıldım çok başarılı bir seçim

ilke Çevik dedi ki...

Çok şık bir canta, bayıldım resmen. Güle güle kullan.

Anonim dedi ki...

Alakasız olacak belki ama bir şey sormak istiyorum. Ben reklamcılık ile ilgili yazdığın yazıları okudum ve açık konuşmak gerekirse biraz da olsa hayal kırıklığına uğradım. Hayalim çoğu insan gibi yurtdışında yaşamak, çalışmak. Fakat lise 3 olmama rağmen hala bir karar veremedim. Reklamcılığı yapabilir miyim, bilemiyorum. Ne gibi yeteneklere sahip olmam gerek, onu da bilmiyorum. Kısacası kaybolmuş durumdayım. Etrafımda soracağım birileri olmadığı için sana yazmaya karar verdim, umarım yanıtlarsın.