24 Temmuz 2015 Cuma

Evlilik Hazırlıkları - Kına GecesiGünler akıp giderken stres ve hazırlıklar da en üst seviyeye ulaşmış durumda. Allahtan eşeğimi sağlam kazığa bağlıyım mantığındayım da geriye pek de yapılacak iş kalmadı. O büyük gün için neredeyse tüm hazırlıklar tamam. Mekan, davetiye, kuaför, gelinlik, fotoğrafçı. Tabii o günden bir gece önce yapmayı planladığım kına gecesi için de ayrıca hazırlık şart. Alt tarafı binallı giyerek kına yakınıp, üç beş göbek atacağız bitip gidecek kafasındaysanız büyük yanılgı. Bütün gece insanları ağırlamak, uygun fiyata bindallı bulmak, kına seti zamazingoları, tefler, ziller, shakira kemerleri, kına taçları, gece boyu çalacak müzik listesi, bindallı dışında giyilecek bir elbise ve küçük küçük ama bir araya gelince giderek büyüyen ayrıntılar. Ayrıca şehir dışından geleceklere kalacak yer temini.

Hele bir de kına geceniz kadın kadına olacaksa o zaman hem cinslerin şerrinden korkmak lazım. En yakın akraban dahi olsa her şey markaj altında. O geceki kıyafet seçimin, halin tavrın (misal gelin kızlar çok oynamaz), yüksek yüksek tepeler eşliğinde ağlama performansın, herkes elinde cep telefonlarıyla an ve an çekerken kameralara karşı sergilemen gereken o naif tavrın... Hepsi ve hepsi çok önemli. Hele bir de benim gibi kına kokusu sevmiyorsanız kına yakınma fikri size pek parlak gelmeyebilir. Adettendir deyip, ses çıkarmadan o kınayı yakınacaksın. Kaçışı yok.

Gelelim kına gecesi hazırlıklarıma. Gecenin kraliçesi elbetteki bindallı. Fiyatlarda tam bir uçurum. 200tl'den 2.500tl'ye kadar çeşitli model ve işlemelerde bindallılar mevcut. Hele bir de Hürrem ve Med Cezir Mira'nın kına gecesinde giydiği bindallı modelleri var ki fiyatları cep yakıyor. Bir çok alışverişimde olduğu gibi bindallıyı da Kemeraltı'ndan hallettim. Tabii öncesinde İstanbul'da Eminönü'nü de bir kolaçan ettim. Ancak mekan çok turistik olunca fiyatlar pek de bütçeme uymadı. Dönüp dolaşıp kendimi kürkçü dükkanında yani Kemeraltı'nda buldum. Kına sepeti, kına tası, kuru kına, kına tacı gibi ihtiyaçlarımı arkadaşlarım tarafından karşılandı. İnsanın yeni evlenen arkadaşlarının olması çok güzel bir şey. İyi ki varlar.

Ufak tefek kalan eksiklerimi de gene Kemeraltı'ndan karşılayacakmışım gibi gözüküyor. Esnaftan esnafa fiyatlar çok değiştiğinden ilk gördüğünüz yerden almamanızı tavsiye ederim. Önce bir pazar araştırması yapın.

Şimdilik tüm hazırlıklar bunlar. Bakalım o gün geldiğinde tüm malzemelerin gerek oynayarak gerekse ağlayarak hakkını verebilecek miyim.

Bir sonraki yazımda mobilya ve beyaz eşya alışverişi olacak takibimde kalın.


7 kişi ahkam kesmiş:

dilekce54.blogpot.com dedi ki...

Tefler çok tatlı duruyor keşke bindallıyı da görebilseydik :) Mutluluklar diliyorum.

Unknown dedi ki...

Ayşenur Hn. evlilik hazırlıkları üzerine gerçekten çok faydalı bilgiler yayınlıyorsunuz. Sizi keyifle takip ediyoruz.

Kozmetik Psikolojisi dedi ki...

Hayırlı olsun

ÖRGÜÇANTAM-Hatice yazıcı dedi ki...

kolay gelsin canım.morlar çok yakışmış.

Aslı'nın Dünyasıı dedi ki...

Nasıl güzel telaşlar (:

bahareli dedi ki...

bunlar çok güzel telaşlar. Umarım herşey gönlünüzce olur

Unknown dedi ki...

Öncelikle sizi tebrik eder ve mutluluklar dileriz. Gelinlerimize daha iyi hizmet verebilmek için gelinlik tasarımlarımızın yanı sıra dai accesories markamız ile gelin aksesuarları üretmekteyiz. incelemek için https://instagram.com/daiaccesories/