7 Eylül 2016 Çarşamba

Yorgan Mevsimi Yaklaşıyor!


Geride bıraktığımız yaz aylarının ardından, sonbaharla birlikte artık havalar soğumaya başladı. Mevsim değişikliğine uyum sağlamaya çalışırken, geceleri üşüyüp uyandığımız bile oluyor. Kışlık kıyafetlerimizi giymeden dışarıya çıkamadığımız günler yaklaşıyor. Kış yaklaşırken, uykularımızın vazgeçilmezi olan yorganları gözümüz arıyor. Kışın içine kıvrılıp derin bir uykuya dalmanın rahatlığına kavuşabilmek için, yorganlarımızı erkenden hazırlamamızda fayda var. 

 Sağlıklı bir uyku için sıcak ortam vazgeçilmezdir. Evimizi her ne kadar sıcak tutmak için çabalasak da, uyku hâlindeyken sıcak bir yorgana sarılmayı isteriz. Yorganın kalın olması, sıcak tutacağı anlamına gelmez. Bu yanılgıya düşüp aldığımız yorganları kullandığımız kış aylarında birçok hastalığa da davetiye veriyoruz. Kaliteli yorganlar genel olarak hava alabilen, yumuşak ve hafif olan yorganlardır. 

 Elyaf, kaz tüyü ve diğer doğal malzemelerden üretilmiş çok sayıda yorgan modelleri Yatsan’da mevcut. Doğru seçimi yapabilmek ilk bakışta oldukça zor ve karmaşık görünür. İlk etapta dikkat etmemiz gereken şey, yorganın dolgu malzemesidir. Bu malzemenin doğal liflerden oluşması büyük önem taşıyor. Kılıfın da aynı malzemeden üretilmiş olması, yorganın kalitesini arttırır. Elyaf ve kaz tüyü yorganlar, hafifliğinden dolayı uyku hâlinde etkisini hissettirmez. Hafif olmasına rağmen, yoğun ısıtma özelliğine sahip. Hava dolaşımı da sağladığı için son derece sağlıklı bir uyku sağlar. Bu tür yorganları gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Böyle bir yorganınız varsa, her mevsimde yorgan değişikliği yapmanıza da gerek kalmaz. Yine de havalar çok soğuk veya çok sıcak olduğunda değiştirebileceğiniz bir yazlık, bir de kışlık yorgan bulundurmanızı öneririm. Elyaf ve kaz tüyü yorganlar da birbirinin aynısı değildir. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Kaz tüyü yorganlar daha rahat oldukları için çok tercih edilse de, bakımı zor olduğu için elyaf yorganları tercih edebilirsiniz. Kış yaklaşırken hepinize sımsıcak ve huzurlu bir uyku diliyorum. 


3 kişi ahkam kesmiş:

Serdar ile Futbol dedi ki...

Teşekkürler paylaşım için. Sıcak bir kış dileğiyle...

www.serdarilefutbol.blogspot.com

y dedi ki...

Kışın en güzel sıcaklık getirisi yorganla sarmaş dolaş olmak. :) Güzel bir yazıydı.

lezzettramvayı dedi ki...

guzel bır yazı olmuş sevgiler