15 Kasım 2010 Pazartesi

Bilindik Bayram Diyalogları

Yarın kurban bayramı malumunuz. Ben ise bedbaht bir kişilik olarak, bayram tatilinden hemen sonra vize sınavlarım var tatilin içine limon sıkan. Akşam anneanneme gideceğiz, uzun zamandan beri görmediğim akrabaları görücem. Bayramın gelmesiyle beraber her bayram ritüel haline gelmiş sorular her öğrenci gibi beni de beklemekte, işte size onlardan bir demet.

"Kaçıncı sınıf oldun yavrum şimdi sen, son senen mi?"
" Yok 3. sınıftayım ama 4. senem 1 sene hazırlık okudum ya bir senede."
" Hee, anladım (boş bakışlar), hangi bölüm okuyodun sen?"
" Reklamcılık ve Halkla İlişkiler"
"Hmm nolcan peki mezun olunca?" (2. boş ve manasız bakış)
"Reklamcı, gazete, televizyon reklamları için senaryo yazıcam."
"Hee iyi bakalım, beni de televizyon reklamlarında oynatırsın artık okulun bitince."
(Bunu mu çıkardın şimdi burdan, bu kez bende beliriveren boş bakış)

Bu diyaloga aşina olmayanınız var mı? Daha küçükken, "okula ne zaman başlıycan?" diye sorarlar. Az büyürsün okula başlarsın bu sefer "kaçıncı sınıftasın?"" sorusu yapışır yakana senelerce, lise girişi sınavları ve üniversite girişleri sınavlarına girmişsindir, "nereye kazandın?" sorusu bu kez tekrar tekrar karşınıza çıkar. Eğer verdiğiniz bölüm adı karşınızdaki amca/teyze/nine/dede'yi tatmin etmezse sizi duymazdan gelirler ve "Olsun o da güzel" gibi sizi takdir mi etti yoksa yerin dibine soktuğu mu anlayamazsınız. Hatta bazıları "bilmem kimin oğlu/kızı tıpı/hukuku/mühendisliği/ öğretmenliği kazanmış" diyerek sizi kaçıncı kuşaktan akraba olduğunu bile bilmediğiniz, dıdısının dıdısıyla kıyaslar. Çünkü bu dört bölümde okumuyorsanız, hiç okumayın daha iyidir onlara göre. Bu bölümler garanti meslek için okunur, sizin bölümünüz dandinidir, laf olsun diye okunur.

İşin kötü tarafı yarın öbür gün okul bitince "işe girdin mi?" ardından işte o malum soru "ee yok mu birisi, evlenmeyi düşünmüyon mu hala?" (evde kaldın iması) evlenirsin "çocuk istemiyor musunuz?" ,çocuğun olur "kaç aylık oldu şimdi bebek?".... Kısacası insanın ömrü biter, bu sorular bitmeyecektir, bitmez, bitemez...2 kişi ahkam kesmiş:

hayalci dedi ki...

Hhahaha,ne de güzel anlatmışsın yaa :D Böyle bide o dört meslekten birini okumuyorsan burun kıvırırlar,beğenmezzler :D Ahh ahh çok çekeceğimiz var bizim daha :D

SmG dedi ki...

aaah ah aynen öyle. hele o "olsun olsun, o da güzel" yok mu, bitiyorum ona :)